امروز شنبه  ۱۰ اسفند ۱۳۹۸
۱۳۹۸/۱۱/۰۷- ۱۲:۲۱

اخبار علم وفناوری واقتصاد دانش بنیان در دی ماه 1398

اخبار علم وفناوری واقتصاد دانش بنیان در دی ماه 1398 شامل مجموع اخبارفعالیتهای این شاخه از توسعه در دی ماه1398

اخبار علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان

( دیماه 1398 )

سفر یک هیات علمی و فناوری به ریاست دکتر ستاری به ترکیه  

دکتر ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در راس یک هیات علمی و فناوری متشکل از نمایندگان 100 شرکت دانش بنیان به ترکیه سفر می‌کند. در این سفر که طی روزهای اول تا سوم بهمن ماه صورت می‌گیرد، نمایندگانی از شرکت های دانش بنیان حضور دارند که با هدف ایجاد و توسعه روابط بین المللی و توسعه صادرات محصولات دانش بنیان به ترکیه سفر می نمایند.

برگزاری نشست مشترک میان شرکت های دانش بنیان ایرانی و شرکت های ترکی متناظر و بازدید از مراکز فناوری و صنعتی ترکیه از اهداف اصلی این سفر بشمار می آید.

درآمد اسباب بازی چین بیش از درآمد نفتی ایران

معاون اقتصادی رئیس جمهوری با تاکید بر ضرورت توسعه صنعت اسباب بازی بعنوان یک راهکار برای مقابله با تحریمها گفت: در شرایط کنونی باید از هر فرصتی برای مقابله عزتمندانه با تحریمها استفاده کرد. محمد نهاوندیان با تاکید بر ضرورت حمایت سیستم بانکی کشور از صنعت اسباب بازی اظهار داشت: در سالی که گذشت چین با  فروش ماهانه سه میلیارد دلار در حوزه اسباب بازی رکورد زده است.  در شرایط کنونی درآمد حاصل از صادرات اسباب بازی در چین بیشتر از صاردات نفت در کشور ماست بنابراین لازم است از حوزه اسباب بازی بعنوان راهکاری برای مقابله با تحریمها حمایت شود.

امضای 12 تفاهم نامه در نمایشگاه تقاضای ساخت و تولید ایرانی ( تستا )  

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، از انعقاد 12 تفاهم نامه و قرارداد به ارزش 321 میلیارد تومان میان شرکتهای دانش بنیان و صنایع مختلف کشور در نمایشگاه تقاضای ساخت و تولید ایرانی ( تستا ) که طی روزهای 26 لغایت 29 آذرماه در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران برگزار شد، خبر داد.

در این نمایشگاه، 380 شرکت دانش بنیان ایرانی، 304 ماده تولید شده و نزدیک به 9000 قطعه تجهیزات تولیدی خودشان را عرضه نمودند.

کمک 10 میلیون تومانی برای حضور در نمایشگاه‌های توانمندی صادراتی  

شرکت های دانش بنیان برای حضور در نمایشگاه‌های توانمندی صادراتی، تا سقف 10 میلیون تومان حمایت بلاعوض دریافت خواهند کرد. بگفته ملکی فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، این صندوق در راستای توسعه بازار فروش محصولات دانش بنیان، از حضور این شرکتها در نمایشگاههای تخصصی داخلی و خارجی بصورت گسترده ای حمایت نموده است.

ایجاد صندوق مشترک فناوری با 4 کشور خارجی

معاون ارتباطات و بین الملل صندوق نوآوری و شکوفایی، از تلاش رایزنان فناوری کشورمان برای ایجاد صندوق مشترک فناوری با کشورهای روسیه، چین، هند و اتریش خبر داد.

تشکیل صندوق مشترک فناوری با کشورهای همجوار، ارائه سرویس های ارزی، شبکه سازی بین المللی، بهره برداری از ظرفیت اتحادیه‌ها و ائتلاف های منطقه ای، تامین مالی پروژه‌های استراتژیک مشترک و ارتقای حجم صادرات از برنامه‌های آتی صندوق نوآوری و شکوفایی است.

اعزام یک هیات تجاری ایرانی به کنگره جهانی موبایل در اسپانیا

با حمایت مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری، یک هیات ایرانی در کنگره جهانی موبایل  ( MWC2020 ) شرکت خواهد کرد. این کنگره بعنوان بزرگترین رویداد صنعت موبایل و فناوری اطلاعات جهان از 5 تا 8 اسفندماه در شهر بارسلون اسپانیا برگزار می‌شود. در این نمایشگاه بیش از 800 اپراتور تلفن همراه و بیش از 2200 شرکت از 184 کشور حضور خواهند داشت.

160 میلیون دلار صرفه جویی ارزی دستاورد تلاش شرکت های دانش بنیان در حوزه دارو

طبق آمار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در حال حاضر 281 شرکت دانش بنیان در سراسر کشور در حوزه دارو و فناوری‌های پیشرفته حوزه تشخیص و درمان فعالیت می‌کنند. دستاوردهای این شرکتها، سالانه کشور را از واردات داروهای بیماریهای خاص و ارزبری این داروها بی نیاز می‌کند.

علاوه براین، دستیابی به فناوری و دانش تولید انواع داروهای بیولوژیک، شیمیایی و مواد اولیه دارویی توسط شرکت های دانش بنیان، موجب کاهش آلام روحی و جسمی‌بیمارانی میشود که برای درمان خود نیاز مبرم به مصرف چنین داروهایی دارند.

براساس آمارهای ارائه شده از سوی معاونت علمی و فناوری، از سال 97 اجرای برنامه خودکفایی در تولید دارو دراین معاونت شروع شده است. دراین راستا، ساخت 27 داروی بیولوژیک، 50 داروی شیمیایی و 58 ماده اولیه دارویی که معادل 570 میلیون دلار ارزبری دارد توسط شرکت های دانش بنیان در دستورکار قرار گرفته است.

دکتر ستاری معتقد است توانمندی شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های داخلی، ارزش تولیدات دارویی کشور را به حدود 1/2 میلیارد دلار رسانده است. بگفته ایشان، صادرات بیش از 50 درصد تولیدات دارویی کشور توسط

شرکت های دانش بنیان صورت می‌گیرد.

حضور شرکت های دانش بنیان ایرانی در نمایشگاه عمان

پاویون شرکت های دانش بنیان ایران در هفدهمین نمایشگاه نفت، گاز و انرژی عمان از 19 لغایت 21 اسفندماه 98 در مرکز نمایشگاههای بین المللی مسقط برگزار می‌شود. حضور در این پاویون، می تواند فرصت مناسبی برای شرکت های دانش بنیان فعال در صنایع نفت، گاز، انرزی و صنایع وابسته باشد و امکان جذب بازار بزرگ انرژی کشور عمان و منطقه خلیج فارس فراهم می‌شود.

انعقاد قرارداد فروش محصول 19 شرکت دانش بنیان

رئیس پارک علم و فناوری استان چهارمحال و بختیاری از انعقاد قرارداد فروش محصولات 19 شرکت دانش بنیان در نمایشگاه ایران ساخت خبر داد و گفت : مجموعا حدود 39 میلیارد و 500 میلیون تومان قرارداد فناورانه دراین راستا منعقد شد که این قراردادها در زمینه گردشگری، طراحی و ساخت، خط تولید خوراک آبزیان، سامانه ردیاب، انرزی و ... بود.

وی افزود: هم اکنون 130 شرکت دانش بنیان دراین استان فعالیت دارند که هرکدام از آنها بین 4 تا 50 نفر پرسنل دارند و گردش مالی این شرکتها بطور میانگین سالانه 70 میلیارد تومان است.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما